• Tłumacz języka migowego
BIP
Strona główna/Aktualności/Kampania „Mocarze sztuki”

Kampania „Mocarze sztuki”

2/06 2023

Przekazujemy gorąca prośbę od Muzeum Kresów w Lubaczowie:

"Szanowni Państwo!

Muzeum Kresów w Lubaczowie wzięło udział w kampanii „Mocarze sztuki”, zorganizowanej przez Fundację Most the Most. W ramach kampanii lokalne muzea z całej Polski zostały zaproszone do wskazania eksponatów ze swoich zbiorów, które wymagają prac konserwatorskich.

Z 79 zgłoszonych muzealiów Komisja Konkursowa wybrała 10 obiektów, które przeszły do kolejnego etapu. Wśród nich znalazły się muzealia zgłoszone przez Muzeum Kresów w Lubaczowie, jako jedyne z obszaru Podkarpacia i całej południowo-wschodniej i wschodniej Polski. Są to kilim ze znakami kół naukowych i związków studenckich Politechniki Lwowskiej (1936–1939) oraz dwie jaworowskie skrzynie wianne (XIX/XX w., lata 20.–30. XX w.).

Aby otrzymać środki na prace konserwatorskie (po 20 tys. zł na każde z muzealiów) niezbędne są głosy internautów i zaangażowanie lokalnej społeczności (finansowanie otrzyma tylko 5 obiektów). Prosimy w związku z tym o wsparcie!

Głosy można oddawać za pośrednictwem ankiety, która znajduje się na stronie Fundacji: https://www.webankieta.pl/ankieta/924654/mocarze-sztuki.html

Głosowanie trwa do 12 czerwca 2023 r. (nie ma limitów oddanych głosów przez jedną osobę). Szczegółowe informacje na temat kampanii oraz wszystkich etapów można znaleźć na stronie Fundacji Most the Most (https://mostthemost.pl).

Oba obiekty wskazane przez nasze Muzeum posiadają unikatową wartość.

Kilim jest najpewniej najdłuższą tego rodzaju tkaniną powstałą na ziemiach polskich (mierzy blisko 10 metrów!), a jego wyjątkowość wynika ze związków z Politechniką Lwowską, która w tym roku obchodzi 180-lecie istnienia.

Skrzynie jaworowskie to z kolei niezwykle ciekawy przykład muzealiów ukazujących kulturę ludową i tradycyjną pogranicza polsko-ukraińskiego.

Więcej na temat zabytków można przeczytać na naszej stronie internetowej:

https://muzeumkresow.eu/tkackie-dzielo-sztuki-ii-rzeczypospolitej-poznaj-wyjatkowy-kilim-ze-zbiorow-muzeum-kresow-w-lubaczowie/

https://muzeumkresow.eu/dwie-skrzynie-dwa-pokolenia-jaworowskie-skrzynie-wianne-z-kolekcji-muzeum-kresow-w-lubaczowie/

Zachęcamy również do obejrzenia spotu promocyjnego, który przygotowaliśmy na temat kilimu:

https://www.facebook.com/100063784920727/videos/584577389956852

Prosimy o głosy oraz rozpowszechnienie informacji o konkursie i naszym udziale, można zrobić to udostępniając post, który przygotowaliśmy na Facebooku:

https://www.facebook.com/muzeumkresow/posts/pfbid08ymad9VGi4WNgEj8oQiJtuwJHNK3srqroKewzFQQCcEyvmer62otHAcKFVya5Jfml

W załączeniu przesyłamy informację prasową o konkursie, przykładowe zdjęcia naszych obiektów, a także plakat. Wspólnie mamy szansę zostać Mocarzami Sztuki!

Serdecznie pozdrawiamy,

Zespół Muzeum Kresów w Lubaczowie"

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Data publikacji / aktualizacji Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Pobierz Zobacz
Kategoria: Czerwiec 2023
jpg 2023-06-23 Plakat informacyjny
Zobacz: rejestr zmian pliku, ilość pobrań: 28
Plakat informacyjny 511.24KB zobacz

do góry